Leki, a suplementy diety – podstawowe różnice

W środkach masowego przekazu aż roi się od reklam leków i suplementów diety. Można śmiało powiedzieć, że obecnie w aptekach można znaleźć panaceum dosłownie na wszystko. Niemal każda dolegliwość może zostać wyleczona. Dla wielu osób pojęcia ‚lek’ i ‚suplement diety’ są synonimami, stosowanymi zamiennie. W rzeczywistości są między nimi zasadnicze różnice.

Leki są poddawane procesowi rejestracji w odpowiednim urzędzie, stąd też wymagają bardziej szczegółowych kontroli. Sam proces rejestracyjny jest skomplikowany, wieloetapowy oraz kosztuje dużo pieniędzy. W konsekwencji dany preparat zostaje zarejestrowany jako lek, który ma jedno zadanie: leczyć, czyli usuwać dolegliwości lub ich przyczynę.

W przypadku suplementu diety sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Są to preparaty, które mają jedynie wspomagać funkcjonowanie zdrowego organizmu. Nie mogą one leczyć. Suplementy nie podlegają w procesie rejestracji pod ten sam urząd co leki, a jedynie kontrolę nad nimi sprawować może instytucja popularnie nazywana sanepidem.

Suplementy są produktami, które zawierają najczęściej składniki roślinne. Przepisy z dziedziny farmacji jasno definiują również, jakie substancje mogą zostać użyte i w jakim stężeniu. Wbrew pozorom, wśród składników roślinnych również zdarzają się takie o silnym działaniu, w konsekwencji stwarzającym zagrożenie podczas niewłaściwego użytkowania.

Zasadniczą różnicą jest fakt, że wiele leków wydawanych bez recepty dostępnych jest tylko w aptekach. Nie można ich dostać w tak zwanym obrocie pozaaptecznym, który obejmuje między innymi sklepy ogólnodostępne czy chociażby stacje benzynowe. W przypadku suplementów diety sytuacja wygląda zgoła inaczej – większość z nich znajdziemy w zwykłych sklepach czy drogeriach.

Tylko nieliczne spośród tych produktów, z firm, które dbają o swój wizerunek, dostępne są jedynie w aptekach.