Suplementy diety i ich zastosowanie

Suplementy diety są popularne i łatwo dostępne. Apteki oferują szeroki asortyment dostępnych tabletek, pigułek, proszków czy płynów, które mają różne zastosowanie.Ich głównym zadaniem jest dostarczenie organizmowi brakujących składników odżywczych. Możemy je kupić w aptece, lecz należy pamiętać, że nie mają właściwości leczniczych. Nie są to leki, nie leczą chorób czy ich objawów, a uzupełniają niedobry w diecie. Choć są dostępne bez recepty, ich lekkomyślne stosowanie może być dla nas szkodliwe.

Każdy zainteresowany suplementami z pewnością znajdzie odpowiednie dla swoich potrzeb. Mają one różnorodne zastosowanie: na lepszą pracę mózgu, wspomaganie odchudzania, poprawienie odporności, czy stanu cery i paznokci. Po suplementy diety mogą sięgnąć osoby po przebytej infekcji, kiedy organizm jest osłabiony i potrzebuje wzmocnienia. Są zalecane również osobom prowadzącym aktywny tryb życia, kiedy niedobory witamin i minerałów są spowodowane długotrwałym stresem czy zmęczeniem.

Niektórzy z nas zmuszeni są wyeliminować pewne składniki z diety, np. nabiał, będący źródłem wapnia. W takim przypadku konieczne jest uzupełnienie jego niedoboru, co możemy uzyskać stosując odpowiednie suplementy. Osoby otyłe powinny pamiętać o spożywaniu składników odżywczych, szczególnie witamin, gdyż mają ich duże niedobory. Suplementacji potrzebują również kobiety w ciąży, wegetarianie, oraz oczywiście osoby stosujące diety odchudzające.

Suplementy diety mają właściwość profilaktyczne. Należy pamiętać, że nie zastąpią one diety, lecz uzupełnią wynikające z niej niedobory. Dobrze dobrana dieta jest w stanie dostarczyć nam odpowiednią ilość składników odżywczych. Na rynku farmaceutycznym istnieją specjalne suplementy diety dla kobiet lub mężczyzn, o różnym zastosowaniu i odmiennych składnikach.

Warto zasięgnąć pomocy lekarza lub dietetyka w doborze odpowiednich suplementów dla naszej płci, wieku i potrzeb. Właściwe przyjmowanie suplementów diety jest bezpieczne i korzystne, należy jednak pamiętać o przyjmowaniu ich w odpowiedniej ilości.

Dodaj komentarz