Stawy – naturalne metody regeneracji

W dzisiejszych czasach problemy zwyrodnieniowe stawów dotyczą już nie tylko osób w podeszłym wieku lub po przebyciu różnorodnych urazów kostnych.

To niestety przypadłość, która coraz częściej dotyka również ludzi młodych. Zwyrodnienia, a więc skostnienie naszych stawów, to nie tylko ograniczona ich ruchomość, ale także towarzyszący temu silny ból, pieczenie oraz różnego rodzaju groźne stany zapalne.

Nie da się ukryć, że choroby stawów znacząco ograniczają komfort naszego życia i nierzadko uniemożliwiają nam wręcz realizowanie wielu planów życiowych czy spełnianie się w pracy. Istnieje oczywiście wiele metod chirurgicznego, jak i farmakologicznego leczenia zwyrodnień, ale okazuje się, że w wielu przypadkach można sobie poradzić z tym problemem również z pomocą natury.

Badacze z całego świata nieustannie poszukują skutecznych oraz bezpiecznych metod leczenia stawów oraz łagodzenia ich bólu, a efekty ich pracy w wielu przypadkach mogą zaskakiwać.

Aromatyczny imbir zahamuje rozwój zwyrodnienia

Imbir

Badacze uniwersyteccy z Baltimore w USA już od dawna zajmowali się udowadnianiem, że naturalny imbir może być bardzo pomocy przy leczeniu bólu zwyrodnieniowego, jak i w zatrzymywaniu postępowania samej choroby. Ich badania nie pozostawiają żadnych złudzeń. Odpowiednio stosowany przede wszystkim powstrzymuje patogeny, które przyczyniają się do powstawania zwyrodnienia. W efekcie choroba nie postępuje, a objawy już uszkodzonych stawów są mniej bolesne dla samych pacjentów.

Należy jednak pamiętać o tym, że terapia imbirem powinna być prowadzona z wykorzystaniem leku, który jest przygotowany na jego bazie, powszechnie nazywanym Zinaxin.

Kwasy Omega-3 to moc dobroczynnych właściwości

W przypadków kwasów tłuszczowych omega-3 mamy naprawdę mnóstwo wyników badań, które nieustannie udowadniają, że jest to składnik niezwykle cenny dla naszego organizmu, doskonale wpływający na ogólne zdrowie.

Przełomowego odkrycia dokonali jednak naukowcy pracujący w instytucie Duke Medicine. Długie testy prowadzone na myszach laboratoryjnych nie pozostawiły cienia wątpliwości. Gryzonie z dietą bogatą w te kwasy tłuszczowe miały o wiele zdrowsze stawy, niż te myszy, które nie przyjmowały tego składnika z różnymi pokarmami. Niestety jednak samo omega-3 nie ma działania cofającego już postępującą chorobę, ale za to bardzo skutecznie zapobiegają jej powstawaniu.

Z tego też powodu warto wzbogacić swoją dietę o zdrowe kwasy omega-3. Znajdziemy je przede wszystkim w rybach morskich, jak i w oliwie z oliwek, w orzechach włoskich oraz w oleju lnianym. Odpowiednio skomponowana dieta pozwoli nam zatroszczyć się o zdrowie stawów i całego organizmu.

Warto do swojej diety włączyć brokuły

Brokuły

Brokuły, warzywa tak nie lubiane przez dzieci, ale często niejako wciskane na siłę z racji wielu pozytywnych właściwości dla prawidłowego rozwoju organizmu młodego człowieka. Jedzenie brokuł polecane jest jednak również osobom dorosłym i, co ciekawe, ostatnie badania pokazują, że to niepozorne warzywo może chronić również nasze stawy.

Choć za wcześnie na to, aby dokładnie powiedzieć jakie dzienne spożycie brokuł przyniesienie odpowiednie efekty, to jednak już wiadomo, że są one źródłem cennego składnika SFN. Przełomowego odkrycia dokonali naukowcy uniwersyteccy ze Wschodniej Anglii, którzy dowiedli, że SFN dosłownie unicestwia enzymy biorące udział w niszczeniu stawów, a wiec w postawaniu zwyrodnień.

Bardzo możliwe, że jest to świetlana przyszłość dla medycyny, gdyż wykorzystanie wyciągu z brokułów w leczeniu na pewno będzie bardzo bezpieczne dla pacjentów.

Korzeń hakorośli prosto z Afryki

O tym, że człowiek zupełnie zapomniał o sile otaczającej go natury najlepiej świadczą wyniki badań nad wpływem korzenia hakorośli na nasze stawy. Roślina o tyle ciekawa, że wykorzystywana jest ona od zarania dziejów przez afrykańskich szamanów…właśnie do leczenia bólów związanych ze zwyrodnieniami stawów. To dość popularne zioło jest w tamtejszym regionie nazywane „czarcim pazurem”, a w świecie botaników nierzadko funkcjonuje pod tajemniczo brzmiąca nazwą „harpagon”.

Roślina na przestrzeni ostatnich lat trafiła w ręce badaczy z wielu instytutów medycznych na terenie całego naszego kontynentu i niezależne badania jednoznacznie pokazały, że jego stosowanie przy takich schorzeniach jak najbardziej może mieć sens. Odpowiednio przygotowane wyciągi z tej rośliny nie tylko zwalczają stan zapalny stawów, ale i przeciwdziałają postępowaniu zwyrodnienia. Co ciekawe, wyciąg z hakorośli może leczyć również inne problemy ludzkich narządów ruchu, przynosząc ulgę w bólu i wyraźną poprawę ruchliwości.

Ruch to zawsze zdrowie

Na koniec coś, co wydaje nam się oczywiste, ale w przypadku bólów zwyrodnieniowych stawów jest zupełnie pomijane. Ruch to zdrowie i wie o tym każdy, ale kiedy bolą nas stawy to najczęściej robimy wszystko, aby aktywności fizycznej unikać. W początkowej fazie zwyrodnienia jest to jednak ogromny błąd.

Pracownicy Uniwersystetu Nauki i Technologii, mieszczącego się na terenie Norwegii, dokonali bardzo ciekawego odkrycia. Ruch przede wszystkim wyraźnie zmniejsza negatywne objawy zwyrodnienia stawów, a przy tym może chronić układ kostny przed pojawienie się problemu.

Badania prowadzone były jednak na kobietach cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów. Wielotygodniowe testy przyniosły zaskakujące efekty. Kobiety 2 razy w tygodniu musiały bardzo intensywnie trenować, co z biegiem czasu zaczęło objawiać się wyraźnym zmniejszeniem stanu zapalnego w stawach.

Kiedy bolą nas kolana, naprawdę warto wyjść na świeże powietrze, zacisnąć zęby i trochę potrenować.

Bibliografia:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11710709
  • https://corporate.dukehealth.org/news-listing/omega-3-fatty-acids-lessen-severity-osteoarthritis-mice
  • https://www.nhs.uk/news/food-and-diet/could-eating-broccoli-slow-the-onset-of-arthritis/
  • https://www.sciencedaily.com/releases/2015/07/150729092915.htm
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]